PREC-ODLEW SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ
realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich z Programu: Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, Działanie Ścieżka SMART, Priorytet – Wsparcie dla przedsiębiorców, Umowa o dofinansowanie nr FENG.01.01-IP.02-2892/23.
pt. „Opracowanie innowacyjnego, proekologicznego spoiwa do mas formierskich i rdzeniowych z zastosowaniem nowoczesnych materiałów nieorganicznych oraz zaawansowanych modyfikatorów”,
Cel projektu:
Celem projektu jest opracowanie innowacyjnego na skalę światową, proekologicznego spoiwa do mas formierskich i rdzeniowych z zastosowaniem nowoczesnych materiałów nieorganicznych oraz zaawansowanych modyfikatorów.
I moduł – Badania Przemysłowe, Prace Rozwojowe
Cel modułu:
Celem modułu jest opracowanie innowacyjnego na skalę światową, proekologicznego spoiwa do mas formierskich i rdzeniowych z zastosowaniem nowoczesnych materiałów nieorganicznych oraz zaawansowanych modyfikatorów. Zastosowane rozwiązania pozwolą na poprawę wybijalności masy formierskiej i rdzeniowej, a także wpłyną pozytywnie na proces regeneracji mechanicznej takiej masy ze spoiwem nieorganicznym.
Planowane działania:
Badania spoiw nieorganicznych oraz sporządzenie masy z aktualnie stosowanymi i nowo opracowanymi spoiwami nieorganicznymi, dla których przeprowadzone zostaną badania właściwości technologicznych. Badania spoiw z nowymi modyfikatorami organicznymi i nieorganicznymi oraz sporządzenie masy z aktualnie stosowanymi i nowo opracowanymi spoiwami nieorganicznymi oraz innowacyjnymi modyfikatorami, dla których przeprowadzone zostaną badania właściwości technologicznych. Wykonanie odlewów próbnych ze stopów metali nieżelaznych i stopów żelaza w celu potwierdzenia możliwości zastosowania innowacyjnego spoiwa i modyfikatorów w procesie wytwarzania odlewów. Przeprowadzona zostanie także próba technologiczna oznaczania wybijalności na masie referencyjnej ze szkłem wodnym R145 i nowymi spoiwami z dodatkiem modyfikatora.
Planowane zakupy:
Strzelarka do wykonywania kształtek i rdzeni anorganik wraz z wyposażeniem (amortyzacja), Lepkościomierz rotacyjny, wraz z wyposażeniem i oprogramowaniem, Zakup szkła laboratoryjnego, odczynników i materiałów badawczych, Wykonanie badań chemicznych spoiw nieorganicznych, Wykonanie odlewów doświadczalnych z żeliwa i stopu aluminium wraz z przeprowadzeniem próby wybieralności
Grupy docelowe:
Odlewnie stopów żelaza i metali nieżelaznych, które produkują swoje wyroby przy użyciu form i rdzeni piaskowych w technologii sypkich mas samoutwardzalnych.
Planowane efekty
Wypracowane rozwiązania pozwolą na poprawę wybijalności masy, a także wpłyną pozytywnie na proces regeneracji mechanicznej masy ze spoiwem nieorganicznym. Wprowadzając na rynek innowacyjny produkt – jakim jest spoiwo nieorganiczne do mas odlewniczych – Wnioskodawca umożliwi Klientom spełnienie europejskich wymagań w zakresie aspektów środowiskowych. Poprzez obniżenie udziału spoiwa w masach możliwe będzie łatwiejsze wprowadzenie kruszywa po regeneracji do ponownego obiegu i odzysk wyższych ilości osnowy ziarnowej (piasku kwarcowego), co również przyczyni się do przejścia na gospodarkę obiegu zamkniętego. Zastosowanie mas ze spoiwem nieorganicznym w miejscu mas z żywicami organicznymi znacznie poprawi komfort pracy oraz wpłynie pozytywnie na zdrowie pracowników i środowisko.
Termin realizacji: 04.11.2024 – 03.11.2027
Wartość projektu: 990 525,77 PLN
Kwota dofinansowania: 707 369,17 PLN
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie